Czas życzeń i prezentów

David Villa

Prawie każdy upatrzył sobie kiedyś w otchłaniach umysłu wyimaginowane oraz fikcyjne marzenie, którego spełnienie graniczyłoby z cudem. Jedni życzyliby sobie Mercedesa klasy SLS AMG Roadster, drudzy wycieczki na Bali, jeszcze inni zaślubin z Jessicą Albą. Jedną z cech wspólnych obecnego gatunku walenckich kibiców jest posiadanie uniwersalnego, immanentnego marzenia. Jak się okazuje w ostatnich tygodniach, bardziej realnego niż wymienione wyżej mrzonki.

O czym marzy większość sympatyków „Nietoperzy”? Zapewne o naprawieniu błędów z przeszłości, powrocie do pięknych tradycji oraz do czasów świetności. Spróbujmy jeszcze precyzyjniej. Wymarzonym prezentem byłby 31-letni Asturyjczyk z kolczykiem w uchu, nietypowym zarostem, wiecznym łobuzerskim uśmiechem i niepoukładaną fryzurą okraszoną cienką warstwą żelu. Na murawie zawsze subtelny, wyrafinowany i elokwentny. Choć obecnie jest namiastką dawnego bożyszcza z Walencji, mimo to zostałby przyjęty z otwartymi ramionami oraz łzami radości. Niezależnie, czy prezent przybyłby w okresie zimowym, czy w okresie letnim – spełniłby marzenie tysięcy ludzi. Nie byłaby potrzebna nawet wystrojona choinka, bo jego obecność sama w sobie przynosi atmosferę radości i miłości. David Villa!

Nie będę zatrzymywał się nad jego historią lub osiągami. Ktokolwiek nie zna w stopniu przyzwoitym Davida Villi, nie powinien pretendować do tytułu współczesnego znawcy sportu. Zatem przejdźmy do konkretów.

Przed kilkoma dniami piłkarski świat obiegła szokująca wiadomość. El Guaje chce zmienić klub i otoczenie – po prostu chce odejść! Hiszpana frustruje obecna sytuacja w Barcelonie. Mimo bardzo dobrej oraz skutecznej gry (5 goli – 457 minut), Asturyjczyk jest postacią zaledwie drugoplanową. Większość meczów przesiaduje na ławce rezerwowych kosztem Alexisa Sancheza. David, przyzwyczajony do czołowych roli w klubie, nie może się odnaleźć w Dumie Katalonii. W ostatnich latach swojej kariery chciałby odgrywać ważniejszą rolę w drużynie i spędzać więcej minut na boisku. W katalońskim środowisku słyszy się nawet, że Leo Messi w kuluarowych rozmowach nalega, by Villa opuścił klub. Sytuacja identyczna jak pomiędzy Argentyńczykiem a Zlatanem Ibrahimoviciem.

Tradycyjnie, włodarze klubu dementują plotki o odejściu Asturyjczyka, jednak za rok David będzie już mógł sam negocjować swoją umowę. Kontrakt piłkarza obowiązuje do 2014 roku, dlatego za osiemnaście miesięcy El Guaje zostanie wolnym zawodnikiem. Katalończycy chcieliby zarobić na reprezentancie Hiszpanii, by wymienić go na młodszy i bardziej perspektywiczny model. Nieoficjalnie: podobno suma 15 mln euro ma w pełni zadowolić Sandro Rosella. Kontakt z Barceloną próbują złapać już m.in. Juventus Turyn, Arsenal Londyn, Liverpool FC czy Swansea City.

Kieruję teraz – podejrzewam, że również w Waszym imieniu – nic nieznaczący apel do Manuela Llorente:

Drogi Prezydencie Mojego Ukochanego Klubu,
Pańska sytuacja jest bardzo niebezpieczna, gdyż znaczna ilość kibiców pragnie dymisji i zmiany zarządcy. Jak zaskarbić sobie zaufanie wśród Pańskich przeciwników i nakłonić ich do zmiany stanowiska? Podpowiadał już Pański wieloletni przyjaciel odwieczny wróg, Francisco Roig. Wystarczy spełnić ich marzenie. Doskonałym przykładem takiego działania jest odzyskanie po promocyjnej cenie zawodnika, który należy już do panteonu sław klubu. Oczywiście nic nie sugeruję, jednak David Villa pragnie zmienić otoczenie. Jego sentyment miałby wielki wpływ na ostateczną decyzję przy wyborze nowego (starego) klubu. Wydatek w wysokości kilkunastu milionów euro jest niczym w porównaniu do strat, jakie przyniesie brak kwalifikacji do kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

Z wyrazami szacunku, Dominik Piechota.

A teraz poważnie, moim osobistym zdaniem ściągnięcie Davida Villi byłoby strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Znacznie podniosłoby to wizerunek klubu i poziom sportowy oraz uporządkowało zachwianą hierarchię w szatni. Historia pokazuje, że czasami takie powroty są nietrafione. Thierry Henry wrócił w blasku chwały do Arsenalu, nie dostał zbyt wiele szans, jednak przypomniał się kibicom. Cały świat obserwował jego historyczny powrót. Czy jego niezbyt udany come-back zachwiał chociaż w minimalnym stopniu jego legendę? Nie! Choć ludzki zmysł pamięci ma w zwyczaju zapamiętywać szczególnie ostatnie wspomnienia, nie sądzę, żeby ktokolwiek był zdolny do negatywnych komentarzy wobec Titi’ego. W przypadku Davida byłoby podobnie. Albo po raz kolejny zostałby kapitanem zagubionego statku, albo po prostu przypomniałby o sobie kibicom, by znów odejść w chwale i otoczce towarzyszącej nadczłowiekowi.

Jakie, drodzy czytelnicy, jest Wasze zdanie na temat powrotu Davida Villi? Na temat wszelakich powrotów legend do byłych klubów? Warto wyciągnąć z „klubowego skarbca” kwotę na transfer i pensję El Guaje? Niebywale jestem ciekaw Waszych opinii. Dodatkowo, podsyłajcie najlepsze wspomnienia związane z Davidem. Niezależnie, czy będą to wspomnienia pisemne, czy zawarte w filmiku.

Villa zakłada "siatkę" Alvesowi

Pamiętacie? :)

 • VdV23

  Nie ma się tutaj nawet co zastanawiać…brać go !! :)Pasowałoby też zbić cenę ze 2-3 mln mniej za ewentualny transfer.Ale jedna kwestia…pensja Davida, hmmm.

  • Nevan

   Kwestie wynagrodzenia można śmiało zbić poprzez sprzedaż i niekontraktowanie takich gwiazd jak Barragan, Parejo czy Guardado. 5M€ na sezon, o którym Dominik w tekście wspomina, to wcale nie kosmos, nawet dla nas.

   • http://vcf.pl Ever

    Myślę, że David byłby skłonny odpuścić część swojej pensji i zejść do wynagrodzenia rzędu 2M€ za sezon. Prasa oraz znajomi zawsze oceniali go w samych superlatywach jako człowieka honorowego, sympatycznego, tradycjonalistę. Sądzę, że przemyślałby opcję powrotu na Mestalla.

    Obawiam się jednak – patrząc realnie – że oferta Juventusu byłaby dla niego lepsza sportowa oraz finansowo. Nie wiem dokładnie, czego David oczekuje od swojej przyszłości.

    Ewentualnie można poczekać i spróbować go ściągnąć w wieku 33 lat jako wolnego zawodnika, lecz wątpię, by Barcelona dopuściła do takie stanu rzeczy.

    • Nevan

     Juventus, Chelsea, ostatnio Liverpool i Arsenal. Nawet jeśli Villa skusiłby się na powrót do nas, niekoniecznie Barcelona puści go po promocyjnej cenie, skoro będzie przebierać w ofertach z Anglii.

 • chiefer

  Chyba jak każdy z nas, bardzo cenię i podziwiam Davida. Już na zawsze pozostanie on jedną z wielkich ikon tego klubu. Uważam jednak że 15M to suma za jaką nie stać nas w obecnej sytuacji na sprowadzenie powoli kończącego karierę napastnika. Za takie pieniądze możemy mieć wielu naprawdę bramkostrzelnych napastników, chociażby Gameiro, który jak wierzę u nas mógł by bardziej rozwinąć skrzydła niż w PSG.

  • http://vcf.pl Ever

   Jeżeli David zdecydowałby się na powrót do Valencii, cena byłaby wartością drugoplanową. Myślisz, że Katalończycy byliby skłonni do negocjacji, gdy za rok zawodnik sam decyduje o swoim losie? Błagam, chcieliby wyłącznie zarobić.

   To byłaby świetna okazja, żeby odegrać się za Jordiego Albę i związane ręce podczas negocjacji. Wszystko zależy jednak od woli samego interesanta czyt. Davida Villi.

   • chiefer

    Pytanie tylko czy jest sens za 10-15M ładować się w napastnika na 1, góra 2 sezony. Z zastrzeżeniem że może zaskoczyć formą lub nie. Sentyment odłóżmy na bok.

    • http://vcf.pl Ever

     Gdyby była taka możliwość, nie zastanawiałbym się. Chociażby dla lepszego piaru.

     – Na trybunach znacznie więcej osób, bo połowa Walencji go kocha.

     – Sprzedaż koszulek przyniosłaby dużo większy dochód.

     – Poziom sportowy również poszedłby w górę, gdyż Villa stale udowadnia, że gra na najwyższym poziomie. W Barcelonie nie gra, bo nigdy nie mógł się dogadać z Messim. Ot, jeden z powodów.

     Przed Davidem jeszcze 4/5 lat dobrego grania. A może nawet dłużej jak pójdzie w egzotyczne kraje.

 • KempesVCF

  Ja tam myślę, że gdyby dostał ofertę gry w Valencii zażądałby sporo mniej niz obecnie zarabia. Dlatego tym bardziej warto by było wydać nawet tak dużą jak na nasze możliwości kwotę odstępnego – zwróci się, jeśli nie w Euro to w szczęściu i radości kibiców. Radości z oglądania Davida w koszulce z nietoperzem na piersi…

  • http://vcf.pl Ever

   Jedyną sposobnością, żeby prezydent klubu spojrzał na możliwość powrotu Davida jest próba przywrócenia zaufania kibiców.

   Od wielu lat obserwuję Llorente i solidnie zdziwiłbym się, gdyby od tak zawalczył o jego powrót. Nawet za tak mocno promocyjną cenę.

   Jestem pewien, że pieniądze zwróciłyby się – nawet w koszulkach byłoby sporo dochodu.