Valencia 08/09 okiem redaktora.

Nie jestem prezydentem Valencii. Nie jestem także jej trenerem. Ba, nie jestem nawet żadnym dyrektorem sportowym, jednak dobro Nietoperzy leży mi na sercu tak samo, jak i wspomnianym wyżej postaciom, a może nawet i bardziej. Niemniej władzy żadnej nie posiadam, co jednak nie przeszkadza mi w snuciu własnych planów dotyczących Los Ches. Korzystając z możliwości dzielenia się nimi z innymi fanami Blanquinegros na łamach redakcyjnego OKA, postanowiłem przedstawić rzeszy polskich kibiców Valencii swoją wizję Nietoperzy w sezonie 2008/2009.

Obecna kadra Valencii wygląda następująco:

 • Bramkarze: Canizares, Hildebrand, Mora
 • Obrońcy: Albiol, Marchena, Caneira, Helguera, Alexis, Miguel, Moretti
 • Pomocnicy: Sunny, Maduro, Albelda, Baraja, Angulo, Ever, Vicente, Joaquin, Silva, Edu
 • Napastnicy: Villa, Morientes, Mata, Zigic, Arizmendi

Dodatkowo na wypożyczeniach przebywają:

 • Bramkarz: Butelle
 • Obrońcy: Navarro, Curro Torres, Del Horno, Castells
 • Pomocnicy: Gavilan, Fernandes, Sisi, Estoyanoff, Regueiro, Viana, Nacho Insa
 • Napastnicy: Aaron, Miku

Do tego należy doliczyć Pablo, który po sezonie stanie się zawodnikiem Ches, w związku z czym mamy w kadrze równo 40 zawodników, co – rzecz oczywista – jest liczbą o 15 za dużą. Zakładając jedno oprócz Pablo wzmocnienie, którym byłby Guiza oraz fakt, iż w następnym sezonie na wypożyczeniu w dalszym ciągu przebywał będzie Aaron mamy na zbyciu 15 zawodników.

I tak z klubem powinni się moim skromnym zdaniem pożegnać:

 • Mora – niezbyt perspektywiczny jak na trzeciego bramkarza.
 • Navarro – drugim Nestą to on nie będzie.
 • Curro Torres – skoro Moretti jest słaby (zdaniem użytkowników), to co powiedzieć o Curro?
 • Del Horno – Bask – alkoholik nie byłby dobrym przykładem dla młodszych kolegów.
 • Estoyanoff – podobno jest zawodnikiem Valencii. Podobno, bo nikt go w żadnym meczu nie widział.
 • Regueiro – Silva jest lepszy, Gavilan i Mata o wiele bardziej perspektywiczni.
 • Nacho Insa – Silva w jego wieku jest gwiazdą Ches i najlepszym jej – obok Villi zawodnikiem.
 • Miku – kto to jest?
 • Castells – jak wyżej.
 • Helguera – jak grał (?) widział każdy.
 • Joaquin – od trzech lat bez formy, w Valencii raptem kilka udanych meczów – warto go sprzedać póki coś można na nim zarobić.
 • Vicente – od czterech lat częściej w szpitalu niż na boisku, kiedy gra nie prezentuje dawnej formy, pieniądze jednak można za niego jakieś dostać. Poza tym Mata, Silva, czy Gavilan poradzą sobie z lewą pomocą.
 • Albelda – pieniądze się za niego otrzyma, zresztą sam chce odejść.
 • Edu – miał prowadzić grę Ches, niestety albo miał kontuzję, albo nie dał rady.
 • Zigic – niestety nie dostał okazji na pokazanie talentu, a szkoda, bo bramki strzelać potrafi. Niestety przy sprowadzeniu Guizy byłby w najlepszym wypadku dopiero 4 napastnikiem Ches.

Po tak przeprowadzonej korekcie składu pozostaje następujących 25 zawodników:

Bramkarze: Canizares, Hildebrand, Butelle

Obrońcy: Albiol, Marchena, Caneira, Alexis, Miguel, Moretti

Pomocnicy: Sunny, Maduro, Baraja, Angulo, Ever, Silva, Viana, Fernandes, Sisi, Gavilan, Pablo

Napastnicy: Villa, Morientes, Mata, Arizmendi, Guiza

Ową 25 można oczywiście nieznacznie skorygować. I tak z Valencią pożegnaliby się dwaj bramkarze: Canizares (który sam chce rozwiązać umowę) oraz Butelle (który przegrał rywalizację o miejsce w składzie Valladolid). Miast nich na Mestalla mógłby trafić 19 – letni golkiper Valladolid – Sergio Asenjo, który to właśnie wygryzł ze składu Butelle i posiada już doświadczenie w La Liga. Trzecim bramkarzem mógłby natomiast być jakiś dobrze rokujący na przyszłość junior, np. Guaita z Mestallety, czy autor tego artykułu. W Valencii miejsca nie zagrzeje także z pewnością Sisi, który najprawdopodobniej zasili Getafe. Zwolni on w ten sposób miejsce w składzie, które można przeznaczyć na zakup obrońcy – sześciu defensorów w składzie to zbyt mało. Dobrym obrońcą byłby Garay.

Skład Valencii na następujący sezon wyglądałby tak:

Bramkarze: Hildebrand, Asenjo, marcin90

Obrońcy: Albiol, Marchena, Caneira, Alexis, Miguel, Moretti, Garay

Pomocnicy: Sunny, Maduro, Baraja, Angulo, Ever, Silva, Viana, Fernandes, Gavilan, Pablo

Napastnicy: Villa, Morientes, Mata, Arizmendi, Guiza

Podstawowa jedenastka:

Timo – Miguel, Albion, Garay, Alexis (Moretti) – Pablo, Marchena, Ever (Baraja), Silva –Villa, Guiza

Z dobrym trenerem, który poukładał by ekipę, taki skład nie miałby problemów z wywalczeniem miejsca w co najmniej pierwszej czwórce oraz skuteczną walką w Pucharze UEFA.

 • Assist Magik

  słabo się Marcinie cenisz, dopiero jako trzeci bramkarz?:P ale zakładasz atak na pierwszego bramkarza?;>>

 • marcin90

  Assist ja znam swoje miejsce w szyku i wiem, że pewne mankamenty w swojej grze muszę poprawić ;) Niemniej po roku treningów z pierwszą drużyną Ches mógłbym już grać w pierwszym składzie.

 • pincz

  skromniś

 • Uleslaw

  Viana :D

  Powinieneś zdecydowanie przestać czytać wypowiedzi Maćka, z miesięczna przerwa powinna pomóc (;

  Składy składami, ale raczej byś napisał, komu byś sprzedał tych wszystkich graczy niepotrzebnych Twym zdaniem (np Vicente czy Joaquina), i jakbyś zarobił na / przekonał Garaya i Guizę.

  Tylko nie mów, że z wypożyczonych po jaki milion za każdego, bo tych trzeba będzie pewnie za darmo puszczać, żeby ich kto chciał wziąć…

 • mruwek

  Ta, i ta mierda Fernandes…

 • Uleslaw

  Ha, to jeszcze lepiej. Musiałem go przeoczyć. Moim skromnym zdaniem Marcinie, to Bogu dzięki, że 3 pierwsze zdania tego wpisu są prawdziwe ;)

  No i jeszcze nasunęła mi się jedna kwestia: jak przekonasz młodziutkiego Asenjo, że lepiej dla niego będzie grzać ławkę Hildebrandowi i przynosić mu rękawice, aniżeli regularnie bronić barw jakiegoś mniejszego klubu w Hiszpanii? U nas się bardziej rozwinie?

 • mz

  Ulesław: Jak przekonać? Większa pensja, możliwość gry w większym klubie etc. Myślisz, że Asenjo byłby jedynym, który odchodzi ze słabszego klubu, w którym może grać regularnie do mocniejszego, w którym będzie grzał ławę?

  Kwestia zawodników:
  Navarro – ostatnio regularnie gra w Mallorce i zbiera dobre noty. Mógłby być włączony w transfer Guizy.
  Curro Torres – połamał się, wątpię aby Murcia go wykupiła. W Valencii niepotrzebny, więc najlepiej aby rozwiązano z nim kontrakt
  del Horno – podobnie jak Navarro, ostatnio dostaje szansę gry i również zbiera dobre noty. Athletic nie będzie stać na płacenie pensji Asiera, a i pewnie sam zainteresowany nie będzie tam chciał zostać. Najprawdopodobniej Asier wróci na Mestalla
  Helguera – rozwiązać kontrakt, spróbować włączyć go do jakiegoś transferu, albo sprzedać do jakiegoś ‚egzotycznego’ klubu. Może Fenerbahce, bo mają już R. Carlosie i byli zainteresowani Morientesem. Chyba lubią byłych graczy Realu (-;
  Joaquin – Everton i Roma były nim zainteresowane. W ewentualnym transferze do Rzymu byłby pośrednikiem Amedeo Carboni, więc transfer realny. Myślę, że te 15mln € da radę za niego wziąć.
  Albelda – mnóstwo klubów jest nim zainteresowanych, szczególnie z Premiership. Albeldzie i tak nie zależy na grze, tylko pieniądzach, więc pewnie gdyby przyszła interesująca oferta to by odszedł.
  Edu – jak na razie nie mówiło się o nim w kontekście odejścia, więc też nie było żadnych spekulacji o jego nowym klubie. Niemniej jednak myślę, że znalazłby się ktoś, to zapłaciłby za niego 1-2mln €.
  Miku, Castells, Insa – ~1 mln €
  Estoyanoff – mimo, iż w Valladolid przegrał rywalizację z Sisim i Sesmą, to w Depor, a wcześniej w Cadiz grał całkiem dobrze. Na pewno znalazłby się na niego chętny za 1-2mln €.

  Zigić – właściwie to jak na te parę meczów, w których zagrał to wypadł całkiem dobrze. Wobec częstych kontuzji Morientesa, prawdopodobnego rozwiązania kontraktu z Angulo i ewentualnego odejścia Villi jednak bym go zostawił, bo właściwie to w dalszym ciągu w miarę solidny napastnik.

  Mruwek: co masz do Fernandesa? Ile on dostał szans na pokazanie swoich umiejętności? Jak pokazał przykład Anelki czy Cassano – każdy może się nawrócić, również Fernandes, Banega i del Horno. Wobec kontuzji Artety, Manuel w ostatnich meczach sezonu dostawał szansę gry w 1 składzie. Początkowo nie grał rewelacyjnie, ale z każdym meczem było widać poprawę, aż w ostatniej kolejce został wybrany do 11 kolejki przez SkySports. Kibice Evertonu, jak i manager – Moyes nie skreślają Manny`ego, co więcej widzą w tym duży potencjał i chcieliby, aby zawodnik w przyszłym sezonie nadal bronił barw ich klubu. Sęk w tym, że Everton może wykupić Fernandesa, ale za 18mln €, na co nie stać Everton, bo kupno nowego środkowego pomocnika nie jest aż takim priorytetem. Ponadto sam Fernandes wolałby grać w większym klubie, czyli wrócić do Valencii, gdzie bedzie nowy trener, który nie będzie do niego uprzedzony.

 • marcin90

  Ule – Vianę zostawiłem dlatego, bo za niego i tak praktycznie nic nie dostaniemy w przeciwieństwie do Joaquina, którego wartość ciągle spada.

  A Zigicia bym sprzedał, jeślibyśmy mieli Villę, Guizę oraz Morientesa w przyszłym sezonie.

 • Uleslaw

  To już bym tam w miejsce Viany Montoro widział. Raz jeden zobaczyłem u niego coś na kształt piłkarskiego talentu..

 • DabekCFC

  David Villa , mmm….
  Chętnie bym go zobaczył w przyszłym sezonie w Chelsea…
  Ostatnia oferta to 20 mln euro ;/
  Mam nadzieję , że Romek da więcej i Villa przejdzie…
  Bo słyszałem pogłoski , że ma odejść…