Dla Valencianisty, korzystania z Internetu lekcja.

Redaktorem być, zwłaszcza technicznym to ciężka dola. Dużo pracy i nie zawsze docenianej. Weźmy sobie ot kwestię komentarzy pod newsami na stronie głównej vcf.pl. Istota komentarza, zakłada pewną relację między nim samym, a tym do czego się odnosi (w tym wypadku do newsa). „Możliwości” komentarza są więc ograniczone. Trzeba było stworzyć coś, co pozwoliłoby na szeroką wymianę informacji. I tak zrodziły się listy dyskusyjne oparte o protokół mailowy oraz kanały IRC (Internet Relay Chat) i wszelkiego rodzaju czaty (swoją drogą zwykle oparte na protokole IRC). Wraz z rozwojem języka PHP przyszedł czas forów internetowych i ich dynamiczny rozwój. Idea forum zakłada uporządkowanie. Wątki są odpowiednio pogrupowane i przydzielone do pasujących kategorii. Dzięki temu Internauta otrzymał możliwość naprawdę swobodnej wymiany i poszukiwania informacji. Każdy szanujący się serwis zakładał forum, by oprócz komentowania dać użytkownikom możliwość dyskutowania oraz dzielenia różnego rodzaju wiadomościami. Bardzo często, choć nieco rzadziej, porządne serwisy zakładały również swój kanał IRC czy też pokój na jakimś czacie (o wyższości IRC nad tym drugim może rozwinę się kiedyś jeszcze).

Dzięki IRC i forum, prócz dobrego serwisu informacyjno – rozrywkowego, użytkownik otrzymywał możliwość współtworzenia czy też współuczestniczenia w określonej społeczności. Internet zyskał dzięki tym 2 wynalazkom swój „nowy wymiar”. Potem przyszedł czas na blogi. Najpierw osobiste, potem tematyczne i blogi wieloosobowe, które wytyczyły w sieci obszar swoistego pamiętnika, manifestu, tudzież po prostu miejsca, gdzie zwykły Kowalski może głosić swoje poglądy światu w formie dłuższej i mniej skrępowanej niż na forum.

Z powyższych wywodów jasno wynika, że każdy wynalazek Internetu czemuś służy. Jeśli coś czemuś służy, to pewnie też zostało specjalnie do tego zaprojektowane. Wydaje się więc jasne, że wygodniej używać tych nierzadko majstersztyków współczesnej programistyki zgodnie z ich przeznaczeniem. Po prostu tak jest WYGODNIEJ. Nie wiedzieć czemu niektórzy usiłują iść na przekór wygodzie. Co więcej twierdzą, że forum, IRC i inne rzeczy są niewygodne! Wszystko można przecież zamknąć w komentarzach, i jest się tam lepiej „dostrzeżonym”. Bzdura aż miło. Jak można być lepiej dostrzeżonym pisząc o czymś co nie wiąże się z tematyką newsa? Zwłaszcza gdy na forum jest do tego miejsce i być może ktoś miał już podobny problem, poradził z nim sobie i można z tego natychmiast skorzystać? Dlaczego nie spróbować na kanale IRC gdzie można (nie znaczy, że zawsze) uzyskać natychmiastową reakcję na problem?

Czas na kilka pytań/wątpliwości podsumowujących notkę:
1.Ale ludzie rzadko zaglądają na forum.
-To zaglądaj nieco częściej ludziu, bo warto.

2. Nie mam czasu by przeglądać forum!
-Właśnie dla Ciebie wymyślono RSSy i tzw. pluginy „LastVisit” (exempla: RSS z forum oraz http://forum.vcf.pl/search.htm/lastvisit)

3. Nie umiem korzystać IRC!

-Spokojnie. Na forum jest świetna instrukcja obsługi.

4. Dlaczego się czepiacie?
-My się nie czepiamy. Dbamy tylko o porządek informacyjny oraz budowanie społeczności w zgodzie z wygodą i logiką. Uczymy innych korzystając z własnego doświadczenia. Głupi cieszy się z czyjejś głupoty, widząc że nie jest najgorszy. Mądry cieszy się mogąc pokazać komuś coś nowego.

C.D.N.