Dla Valencianisty, korzystania z Internetu lekcja.

Redaktorem być, zwłaszcza technicznym to ciężka dola. Dużo pracy i nie zawsze docenianej. Weźmy sobie ot kwestię komentarzy pod newsami na stronie głównej vcf.pl. Istota komentarza, zakłada pewną relację między nim samym, a tym do czego się odnosi (w tym wypadku do newsa). „Możliwości” komentarza są więc ograniczone. Trzeba było stworzyć coś, co pozwoliłoby na szeroką wymianę informacji. I tak zrodziły się listy dyskusyjne oparte o protokół mailowy oraz kanały IRC (Internet Relay Chat) i wszelkiego rodzaju czaty (swoją drogą zwykle oparte na protokole IRC). Wraz z rozwojem języka PHP przyszedł czas forów internetowych i ich dynamiczny rozwój. Idea forum zakłada uporządkowanie. Wątki są odpowiednio pogrupowane i przydzielone do pasujących kategorii. Dzięki temu Internauta otrzymał możliwość naprawdę swobodnej wymiany i poszukiwania informacji. Każdy szanujący się serwis zakładał forum, by oprócz komentowania dać użytkownikom możliwość dyskutowania oraz dzielenia różnego rodzaju wiadomościami. Bardzo często, choć nieco rzadziej, porządne serwisy zakładały również swój kanał IRC czy też pokój na jakimś czacie (o wyższości IRC nad tym drugim może rozwinę się kiedyś jeszcze).

Dzięki IRC i forum, prócz dobrego serwisu informacyjno – rozrywkowego, użytkownik otrzymywał możliwość współtworzenia czy też współuczestniczenia w określonej społeczności. Internet zyskał dzięki tym 2 wynalazkom swój „nowy wymiar”. Potem przyszedł czas na blogi. Najpierw osobiste, potem tematyczne i blogi wieloosobowe, które wytyczyły w sieci obszar swoistego pamiętnika, manifestu, tudzież po prostu miejsca, gdzie zwykły Kowalski może głosić swoje poglądy światu w formie dłuższej i mniej skrępowanej niż na forum.

Z powyższych wywodów jasno wynika, że każdy wynalazek Internetu czemuś służy. Jeśli coś czemuś służy, to pewnie też zostało specjalnie do tego zaprojektowane. Wydaje się więc jasne, że wygodniej używać tych nierzadko majstersztyków współczesnej programistyki zgodnie z ich przeznaczeniem. Po prostu tak jest WYGODNIEJ. Nie wiedzieć czemu niektórzy usiłują iść na przekór wygodzie. Co więcej twierdzą, że forum, IRC i inne rzeczy są niewygodne! Wszystko można przecież zamknąć w komentarzach, i jest się tam lepiej „dostrzeżonym”. Bzdura aż miło. Jak można być lepiej dostrzeżonym pisząc o czymś co nie wiąże się z tematyką newsa? Zwłaszcza gdy na forum jest do tego miejsce i być może ktoś miał już podobny problem, poradził z nim sobie i można z tego natychmiast skorzystać? Dlaczego nie spróbować na kanale IRC gdzie można (nie znaczy, że zawsze) uzyskać natychmiastową reakcję na problem?

Czas na kilka pytań/wątpliwości podsumowujących notkę:
1.Ale ludzie rzadko zaglądają na forum.
-To zaglądaj nieco częściej ludziu, bo warto.

2. Nie mam czasu by przeglądać forum!
-Właśnie dla Ciebie wymyślono RSSy i tzw. pluginy „LastVisit” (exempla: RSS z forum oraz http://forum.vcf.pl/search.htm/lastvisit)

3. Nie umiem korzystać IRC!

-Spokojnie. Na forum jest świetna instrukcja obsługi.

4. Dlaczego się czepiacie?
-My się nie czepiamy. Dbamy tylko o porządek informacyjny oraz budowanie społeczności w zgodzie z wygodą i logiką. Uczymy innych korzystając z własnego doświadczenia. Głupi cieszy się z czyjejś głupoty, widząc że nie jest najgorszy. Mądry cieszy się mogąc pokazać komuś coś nowego.

C.D.N.

 • Marchewa

  Zgadzam się w 100%. Po to jest forum i czat żeby tam o wszystkich, nie dotyczących newsów, rzeczy. Krzywda się nie stanie, jak się na chwilę wskoczy na forum bądź czata.

 • misiaszek22

  Panie Mruwku napisales: „“Możliwości” komentarza są więc ograniczone.” – Sztucznie ograniczone w przypadku kiedy znajdzie sie jakis cenzor.
  „Jak można być lepiej dostrzeżonym pisząc o czymś co nie wiąże się z tematyką newsa?” – Jezeli wiekszosc ludzi zaglada tylko do newsow to bez watpienia mozna.
  A co Powiesz jezeli ktos zamiesci swoje „pierdoly” na forum i pod newsem, czy wtedy tez bedzie niedobrze?

 • Rydziu

  milknę.. dwa tygodnie do egzaminów.. :-// a ja próbuje wskórać coś z zawsze wiedzącymi lepiej redaktorami.. ;-)) a tak poważnie, wiem że macie swoje rację i doceniam je, po części się z nimi zgadzam, ale gdyby „ktoś” ( nie pamiętam już kto jest sprawcą tego całego zamieszania ) nie umieścił w komentarzach ( raz, a nawet kilka ) wiadomości o plakacie to nie zdobyłbym go.. a sami wiemy jak ciężko na naszym rynku o jakiekolwiek gadżety związane z Valencią.. należą sie wam brawa za nadzór nad komentarzami, bo na stronkach Barcy ( i nie tylko ) to totalny syf i tam to dopiero problem je wszystkie ogarnąć.. jeśli jednak jesteśmy tak skrupulatni to komentarze z przewidywanymi składami na dany mecz, dalej jakieś „1-0 jeee” itd zasługują tez na uwagę, bo nic ciekawego nie wnoszą.. dzięki wam za ta stronkę, robicie kawał dobrej roboty !!! wracam do nauki..

 • mruwek

  Pozwoliłem sobie przenieść wpisy ze strony odnoszące się do tej notki. Swoją drogą czy to już nie jest przesada? Czy tutaj nie można skomentować tego wpisu? Nie ma takiej fizycznej możliwości? A może miejsce jest niestosowne.

  @misiaszek22
  Po pierwsze żadnym „Panem” się nie mienię, w dodatku z tego co widzę jestem młodszy od Ciebie, więc naprawdę nie widzę powodu by tak mnie tytułować. Przykro mi, ale chyba nie zrozumiałeś o czym napisałem w zdaniu: „Możliwości komentarza są więc ograniczone”. Dostrzegam za to dziwną tendencję by wszystko co zmierza do uporządkowania chaosu informacyjnego nazywać cenzurą. Właśnie przez to, że ktoś nie ma w dupie porządek, informacje są trudno dostępne. Bo trzeba przejrzeć 5 newsów na głównej żeby się dowiedzieć gdzie transmitowany będzie mecz. A że nikomu nie chce się przeglądać to każdy woli od razu zadać pytanie. Tak otrzymujemy średnio 3-4 pytania na ten sam temat podczas gdy odpowiedź jest już dawno znana. Zwykła strata czasu, a na dodatek robienie burdelu. I po co? Jeśli wystarczy wejść w odpowiedni temat na forum, albo jeszcze lepiej kliknąć w przycisk „p2pTV” pod zapowiedzią?

  Nie wiem, też skąd przypuszczenie, że większość zagląda tylko w newsy. Nie sugerowałbym się tutaj tym, że Ty zaglądasz tylko w newsy ani też licznikiem zalogowanych w ciągu ostatnich 24h. Mamy bowiem na forum problem z ciastkami i jest sporo osób, którym nie działa autologowanie, więc przeglądają bez jako goście, a logują się tylko gdy chcą coś napisać.

  Na pytanie ostatnie z Twojego komentarza odpowiem prosto – zależy od charakteru wpisu.

  @Rydziu
  Ale właśnie dlatego, żeby zdobyć takowe rzeczy jest temat na forum. Wystarczy go zasubskrybować i jak tylko coś nowego się tam pojawi dostaniesz maila.

  Nam naprawdę chodzi tylko i wyłącznie o wygodę, szybkość i porządek. Ktoś tego pilnować musi. A że wiemy pewne rzeczy lepiej? Dużo się uczymy od jeszcze mądrzejszych od nas. Sporo czytamy i czerpiemy z doświadczenia innych.

 • benji

  Nom, to się postarałeś mruwek. Tylko się zastanawiam, czy ten cały tekst nie pójdzie na marne. A szkoda by było postępując w/g takich zasad wszystkim byłoby duuuuużo łatwiej.
  Ale cóż – na siłę nikogo nie uszczęśliwisz:/

 • m1988

  Zaczynam się na tej stronie czuć jakos zbyt oficjalnie:/
  Ludzie to zwykła strona internetowa! „Szefostwo” stronki robi kawał dobrej roboty ale czasami mam wrażenie że na siłe.
  Czy uważacie że za nim zaczeliście zwracać uwage na to że ktoś pisze nie na temat to na stronie był burdel ?? Bo ja nie.

 • mruwek

  To zależy co rozumiesz przez słowo „zwykła”. Nie da się bowiem ukryć, że serwis wyrobił sobie całkiem dobrą markę(o czym świadczą choćby stosy maili z zapytaniami o współpracę/reklamę) i jest jednym lepiej prowadzonych o tematyce piłki klubowej.

  Może burdel to za mocne słowo, ale pod wieloma newsami był i jest bałagan. Z wieloma walczyliśmy kasując czy też przenosząc komentarze.

  Nie rozumiem natomiast, tego że czujesz się tu zbyt oficjalnie? Czy każemy się do siebie zwracać jakoś dziwnie? Chyba nie. Może wprowadzamy podział na kasty? Chyba też nie. Wszędzie obowiązują pewne zasady. Zazwyczaj, i tak jest też tutaj, są one na tyle wyważone, że służą tylko i wyłącznie „pro publico bono”. Przykład: Czy wyżywamy się na ludziach, że piszą komentarze o meczu pod newsem o składach i nie czekają aż pojawi się pomeczówka? Nie. Doskonale rozumiemy że ktoś ma potrzebę podzielenia się swoimi wrażeniami na szybko. Dlatego po ukazaniu się relacji, bez złego słowa, przenosimy wszystkie komentarze odnoszące się do minionego meczu, a nie do składów w odpowiednie im miejsce.

  Przejrzystość, czytelność, odpowiednie korzystanie z technologii internetowych oraz idąca w konsekwencji z tymi rzeczami, wygoda to pożytek dla nas wszystkich. I nie ma w tym chyba nic oficjalnego.

 • Ulesław

  To naprawie swoje wielkie przewinienie i skomentuję. ;)
  1. Zwracam honor Mruwku, ta wersja „oka” jest jednak lepsza od poprzedniej.

  2. Teks rewelacyjny, zdecydowanie poprawił mi humor, choć w sumie z owym mechanizmem obronnym, polegającym na otwartym i bezpośrednim wyrażaniu uczuć bez osobistego dyskomfortu i negatywnych efektów dla otoczenia (jak podobno psychologia traktuje o humorze) to u mnie problemu raczej nie ma.

  3. Wartość dydaktyczna tekstu.

  Nie wydaje mi się jednak, aby odniosło to jakiś pożądany efekt. Większość odwiedzających nasz wspaniały serwis skupia się jedynie na newsach, unikając współtworzenia go – możliwości, jaką daje np forum, oko czy inny dział video.

  Jeśli jednak ktoś neguje sens użytkowania forum, to widać, że nie interesuje się opiniami innych, tylko chce, aby jego była widoczna dla jak największej ilość serwis przeglądających, choćby przez krótką chwilę, co jest zrozumiałe przy szybkości z jaką nasza cudowna Redakcja dodaje coraz to nowe fale newsów.
  Istnieje bowiem później problem, gdyby ktoś chciał zgłębić poglądy danego użytkownika na rzeczony temat na przestrzeni całego sezonu – na forum wszystko jest ułożone; szukanie w komentarzach pod newsami z „pomeczówką” zajęłoby troszkę czasu.
  Na forum możliwa jest też dłuższa dyskusja – zaangażowane osobistości wiedzą gdzie zaglądać, a nie kopiują swój komentarz w 5 nowych newsach, bo przecież mógłby ujść uwagi teoretycznie zainteresowanego.
  Forum tworzy też pewną specyficzną atmosferę, pozwala na odseparowanie się od zwykłych przeglądaczy potrafiących napisać jedynie VILLLLAAAAAAA HUUUUURRRRRRRRRAAAAA, bądź PRECZ Z FLORESEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i podzielenie własnymi opiniami na bardziej precyzyjnie sformułowane zagadnienia, niż jak się to ma w przypadku komentowania pod newsami.

  Osobiście ze wstydem jednak przyznaję, że na forum mam z 250 nieczytanych postów, od wielu dni sam nic nie napisałem, ale obiecuję poprawę i proszę Mruwka o zrozumienie – lenistwo nie boli, inaczej nabiłbym nawet więcej postów niż Marcin.

 • Jegi

  A mnie zbanowano bo nie zgadzałem się ze zdaniem redakcji i wyśmiałem błąd stylistyczny w newsie. To odstrasza mnie od zaglądania na forum itp

 • mruwek

  Tak, Jegi. Może powiesz za co zostałeś zbanowany dokładnie? Jakoś wiele osób się z nami nie zgadza i jakoś ich nie banujemy. Dziwne że Ciebie to dotknęło. Może zrobiliśmy z Ciebie takiego kozła ofiarnego? Taka to z nas „zła redakcja”.

  ps. ban już jakiś czas temu zdjęty

 • mz

  Gdybyśmy banowali za niezgadzanie się ze zdaniem redakcji, to ja z Marcinem byśmy zbanowali wszystkich entuzjastów talentu Joaquina z Ulesławem włącznie (-;